21 Ağustos 2009 Cuma

GERÇEK MÜSLÜMANLIK

11 ayın sultanı ramazan-ı şerif geldi Oruç tutmak İslamın şartlarından biridir bunu yerine getirmek bütün Müslümanlara farz kılınmıştır. Yine oruç tutacağız tutmasına ama hepimiz biliyoruz ki önemli olan içimizdeki niyetlerdir. Çevremizde öyle insanlar görmekteyiz ki oruç tutuyorlar ama tek amaçları çevreden tepki almamak. Eğer ki bir insan oruç tutuyorsa Allah rızası için tutmalıdır. Allah için nasıl tutacağız tabii ki sadece aç ve susuz kalarak değil nefsimize de hakim olmalıyız kötü sözlerden uzak durmalıyız. Oruç sadece insanın kendisini aç ve susuz bırakması değildir. Nitekim Peygamber efendimiz (s.a.v) Gerçek oruç sadece yiyip içmeyi değil, boş ve hayâsız sözleri de terk ederek tutulan oruçtur. Diye buyurmuştur.

* * *

Bir gün bir adam kurban kesmeye karar vermiş.
Gitmiş bir koyun almış ama temiz bir Müslüman"a kestireyim diyerek camiye gitmiş
Tabii bıçakta elinde;
— hey cemaat aranızda Müslüman var mı? Demiş
Dedenin biri çıkmış
— Ben müslümanım demiş
Dede gitmiş kurbanı kesmiş adama demiş
— Oğlum ben kestim yoruldum sen camiden başka Müslüman bul demiş
Adam kanlı bıçakla gene camiye girmiş cemaat korkmuş
Adam;
— aranızda başka Müslüman yok mu demiş
Cemaat imama bakmış imamda demiş ki;
— Ne l.n 2 rekât namaz kıldırdık diye Müslüman mı olduk.
Bu trajikomik olaydan da anlaşılacağı gibi sadece namaz kılmakla ya da oruç tutmakla Müslüman olunmaz

* * *

Saygıdeğer hocamız M. Sırrı ŞIK"ın dediği gibi; Evet, Ramazan ayı bizler için bir fırsattır. Zira bizim en büyük iki düşmanımızdan biri olan şeytan bu ayda zincire vurulur; diğer düşman olan nefis ise açlığa mahkûm edilerek azgınlığı giderilir. Şu halde insan, ramazan ayı boyunca şayet oruç tutuyorsa manen düşmansız sayılır. Yani güvendedir. Buna göre kişi, güvende oluşunu fırsat bilip Allah-u Teâlâ"ya karşı görevini yerine getirmeye ve bol mükâfatlı işlere imza atmaya teşebbüs edecek olursa, onu engelleyecek kimse bulunamaz. Artık o hürdür, iradesini dilediği gibi hayırlı işlere sevk edebilir.

* * *


Yazımın başında da dediğim gibi Eğer ki oruç tutacaksak öncelikle Allah rızası için tutmalıyız. Kötü sözlerden, kötü davranışlardan uzak durmalıyız. Nefsimize, dilimize, gözlerimize hakim olmalıyız. Yoksa tutacağımız orucun hiçbir yararı olmayacaktır.
Resulallah Efendimiz: “Nice oruçlu insan vardır ki, orucundan nasibi sadece aç ve susuz kalmasıdır. Ve nice geceleri ibadetle geçiren vardır ki, bundan nasibi sadece uykusuz kalmasıdır.” Diye buyurmuştur.

3 yorum:

  1. "Nice oruçlu insan vardır ki, orucundan nasibi sadece aç ve susuz kalmasıdır. Ve nice geceleri ibadetle geçiren vardır ki, bundan nasibi sadece uykusuz kalmasıdır." işte en doğru söz budur bence.

    YanıtlaSil
  2. çok beyendim sağol böyle gençler varken kıyamet çok uzaktır

    YanıtlaSil