25 Ekim 2009 Pazar

Birazda Eğlenelim :)

İnternette dolaşırken Matematiğin İçinden Çıkamadığı Hadise başlıklı şu -bilmecemi diyeyim mantık sorusumu tam bir isim bulamadım- mısraları buldum ve cevabını bulmak yaklaşık olarak 40 saniyemi aldı. Şimdi size transfer ediyorum bakalım cevabı siz ne kadar sürede bulacaksınız.Matematiğin İçinden Çıkamadığı Hadise (buymuş)
3 kişi Para birleştirip bir radyo almaya gidiyorlar. Radyo 30 lira. Hepsi 10'ar lira koyup radyoyu alıp gidiyor. Fakat sonra tezgâhtar radyonun indirime girdiğini ve 25 liraya düştüğünü Hatırlıyor ve Çırağına 5 lira verip gidip para üstünü iade etmesini istiyor Çırak 5 lirayı 3 kişiye bölüştüremeyeceğini düşünüp 2 lirayı cebine atıyor ve 3 lirayı 3 kişi arasında bölüştürüyor. Böylece radyoyu 9'ar liraya almış oluyorlar. Şimdi: 9 x 3 = 27 Çırak da cebine 2 lira attı 27 + 2 = 29 Peki geri kalan 1 liraya ne oldu.? İşte matematiğin içinden çıkamadığı hadise buymuş...(!)

4 yorum:

 1. cevabı bulmuş gibi oldum ama gene bir tane eksik çıktı :)

  YanıtlaSil
 2. bu sorunun cevabı yok galiba :)))

  YanıtlaSil
 3. cevabı bulamadınız demek ne güzel:) merak edenler bana ileti yollasın cevabı yazarım merak etmeyenler ise aramaya devam etsin:)

  YanıtlaSil
 4. bulamadım :( oldum olası matematiğim zayıftır zaten??

  YanıtlaSil