6 Temmuz 2010 Salı

Facebook'tan Roman Yazarları...


Bir grup Alman ve Avusturyalı internet kullanıcısı, Facebook üzerinden ortak roman yazımına başladı. Bu dijital romanın en önemli özelliği, yazılanlara tüm Facebook kullanıcılarının müdahale edebilecek olması.


Sosyal medyaya edebiyatı taşıma” fikri Gergely Teglasy'e ait.“Zwirbler” adı verilen ilk Facebook romanı, her gün durum güncellemeleriyle gelişecek.17 yaş üzeri ve yetişkin okur grubuna seslenecek romanın gelişimine her Facebook kullanıcısı müdahale edebilecek.Facebook üzerinden okunabilecek roman, ayrıca podcast olarak Google, Word Pres ve Podcast.at sitelerine de yüklenecek.

Twitter'da da yazıyorlar

İlk romanı için yayınevi bulamayan Amerikalı yazar Matt Stewart da ''The French Revolution'' (Fransız Devrimi) adlı eserini geçen yıl popüler mikro-blog sitesi Twitter'da yayınlamaya başlamıştı.

Twitter'ın kuralları gereği her seferinde 140 karakter yayımlayan Stewart, kitabında, tarihteki yerini keşfeden San Franciscolu bir ailenin hikâyesini anlatacağını açıklamıştı.

Kitabını Twitter'da yayınlamasını ''sosyolojik bir deneyim'' sözleriyle ifade eden Stewart'ın kitabının yayınını bitirebilmesi için tahminen 3 bin 700 civarında ''tweet'' yapması gerekiyor.

Deutsche Welle

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder