5 Nisan 2011 Salı

SPOR SALONU SEÇERKEN !!!

Bir şey yapmak istediğin zaman en iyisini seçeceksin diyorum ben. Bu düşüncemde ne kadar doğru olduğumu gördüm inanırmısınız? Spor yapmak ciddi bir iş, okullarda hep sporla haşır neşirdim derecelerim var demiştim. Senelerce hayatımdan sporu çıkarmadım özel hocalarla atletizmde ve yüzmede, okul basket takımında çalıştım.  Az çok bazı şeyleri biliyorum. Spor yapmadan verilen kiloların mesela daha çabuk geri döndüğünü hepimiz biliyoruz. Daha fazla enerjik olunduğunu, yada kondisyonumuz arttıkça zor hareketleri daha kolay yapıldığını da. Ama bir şey var ki o çok zor bir durum içerisine sokabilir insan vücudunu. Oda bilinçsiz yapılan spor gibi..
Bir arkadaşım ve kardeşimde benim gibi spora gidiyor soruyorum ne yapıyorsunuz yada nasıl diye.  Değişik cevaplar alıyorum mesela kardeşim ciddi kilo aldı ki! kendisi bir erkeğe göre gayet fit bir insandı. Kız arkadaşıyla aynı evde yaşamak onu kilolandırdı. Evde yemek pişmesi gibi, demek ki aç yaşıyormuş çocuk ondan fitmiş. Neyse sordum "ne yapıyorsun" diye "sadece yürüyorum" dedi "alet çalışmıyormusun?" dedim "aletli çalışmıyorum" dedi. Obaa dedim "neden?" "canım öyle istiyor zorlanmak istemiyorum" dedi. "E sizin hocanız yokmu  başınızda" dedim " var karışmıyor dedi" bu bahsettiği yer İzmir Alsancak ta hatırı sayılır bir otelin spor salonu!! Oysaki sadece yürüyüşle yağ yakılmıyor..
Spor salonunsa giden arkadaşıma sordum "nasıl bir program yaptırıyorlar" diye" bir kartım var oradan okuyorum kaç tane yapmam gerekiyorsa yapıyorum " dedi "e nasıl tutacağını biliyormusun?" dedim" "neyi?" dedi "yani ağırlıkları" dedim "nasıl tutuluyorsa tutuyorum" dedi.. "Yağ, kas, ölçümü yapıldı mı? dedim" "Yoo sadece kilom tartıldı" dedi. Arkadaşımın bu bahsettiği de İzmir de balçova tarafında hatırı sayılır bir otelin spor salonu..
Hele bir arkadaşım var, senede 4000 dolarcık ödediği spor salonunda sadece g-string li kızları seyretmeye gidiyormuş iyimi!!!  G- stringli kızlarda benim arkadaşım gibi salakları bulmak için 4000 dolar odüyorlarmış. Bu fikri sevenlerde vardır tabii muhtemel..
İşte bu cevaplardan sonra Spor salonu seçiminde ne kadar doğru karar verdiğimi anladım. Ve içinizde spor salonuna yazılacaklar var ise bu yazdıklarımı dikkate alsın derim. Malum bahar geliyor herkes forma girmek istiyor.
1) İlk geldiğim gün Kilo, yağ oranı, kas kütlesi ölçümü yapıldı. Çıkan verilere göre bir program çıkarıldı..
2) 3 hafta boyunca sadece cardio, bisiklet ve cross-trainer yaptım.
3) 4. hafta karın egzersizlerine başlandı.
4) 5. haftada ağırlıklarıma başlandı ve her ağırlık aletinin başında nasıl tutmam gerektiği ve yanlış tutarsam nasıl bir sorun olabileceği ihtimali söylendi, her tutuşumda da bileğini o şekilde yapma, omuzundan itme gibi uyarılar oldu. Isınma cardiosundan sonra, ağırlık daha sonra cardio yapmanın esas yağ yakma nedeni olduğu öğrendim mesela...
5) Her hareketimde başımda ya Mert hoca ya, Murat hoca, yada Ebru hoca var. Yalnız tek başına hiç bir ağırlık  yada hareket yapılmıyor..

Önemli şeyler bunlar. Bu anlattıklarımı dikkate alın derim belki size yol gösterebilir.
Bu çalışmanın karşılığında 4 kilo gitti ve de sıkılaşmış bir vücut sahibi olmaya başladım.  yehooo.....Ciddi bi sıkılaşma var, farkettim beğenmediğim yerleri takip ettim ve gelişmelere şaşırdım. Yanlız birbuçuk aydır eşofmanlar, spor ayakkabılar çıkmadı üzerimden. Ne alışkanlıkmış rahat kıyafet giymek. Cumartesi kızımı konservatuara götürürken bu zaman içerisinde giymediğim tişörtümü giydim şok oldum, bir boşluk karın bölgemde tişörtün içinde yüzüyorum sankim öhö öhö...
Demiştim size kendimi onlara emanet ettim diye, iyikide etmişim!!!!....
                                                                                           

1 yorum:

  1. Merhaba arkadaşlar yazınız için çok teşekkürler artık buypasa.com 'dan istediğim spor aletini alabilrim

    YanıtlaSil